RSS: Vše - ProgramováníVydáno PHP 5.2.8

09. 12. 2008, 14:34,Programování,

Čtvrtého prosince bylo vydáno PHP verze 5.2.7, aby bylo hned o tři dny později staženo z distribuce. Důvodem byla nefungující direktiva magic_quotes_gpc, která mohla u některých aplikací znamenat značný bezpečnostní problém. Včera byla proto vydán nový release 5.2.8, ve kterém je již tato chyba opravena.

Doufejme, že se z tohoto faux pas vývojáři PHP poučí. Právě takovéto "zmatky"vytvářejí negativní obraz PHP ve vývojářské veřejnosti.

Změna syntaxe v PHP 5.3

26. 10. 2008, 09:15,Programování,

Patřím mezi ty, kteří vítají s otevřenou náručí změny, kterými prochází oblíbený skriptovací jazyk PHP. Věnoval jsem jim i několik článků zde na blogu (například zde či zde) a svou přednášku na jarním WebCampu. Snažím se průběžně alespoň letmo sledovat práci na nové verzi, a právě při tom jsem narazil na zajímavou informaci.

Oddělovač jmenných prostorů (namespace separator) se zřejmě změní z tzv. "čtyřtečky" (::) na zpětné lomítko (\).

Aplikace pro PHP 5.3 naštěstí zatím moc lidí nevyvíjí a David v Nette určitě zvládne použít automatickou náhradu textu, takže to nikoho moc bolet nebude, ale rozhodně to je pro mě překvapení. Chystaná změna má napomoci vyřešit nejednoznačnosti současné syntaxe a možná to jinak nešlo, ale stále si říkám - proč nepadla volba například na obyčejnou tečku?

TODO list pro PHP 5.3 uzavřen

25. 07. 2008, 10:32,Programování,

Jak nedávno informoval Lukas Smith, byl včera uzavřen TODO list chystané nové verze PHP. To je jistě dobrá zpráva pro všechny, kteří se "pět trojky" už nemohou dočkat. Lukas zároveň prozradil, že stable release PHP 5.3 je plánován na přelom září a října, nicméně já osobně jsem v tomto odhadu více skeptický a troufám si říci, že se tento termín ještě výrazně posune směrem ke konci roku.

Grafické statistiky pro memcache

22. 05. 2008, 09:19,Programování,

Ve svých aplikacích s oblibou používám výkonný cachovací modul memcache - vyhovuje mi jeho jednoduché univerzální použití a rychlost. Nicméně až do této chvíle jsem postrádal nějakou pěknou grafickou podobu statistik a tiše záviděl těm, co používají APC. Harun "Ron" Yayli mi však vytrhl trn z paty a zveřejnil na svém blogu skript memcache.php, který vyváří statistiky právě v tomto mém výtouženém stylu.

Pokud používáte memcache a chcete mít k dispozici rychlou a přehlednou statistiku, kde na první pohled vidíte vše podstatné, neváhejte a vyzkoušejte ho.

Podoba memcache.php

Mysqlnd - native driver pro PHP

05. 05. 2008, 13:11,Programování,

Minulý čtvrtek spatřila světlo světa nová verze PHP, tentokráte s pořadovým číslem 5.2.6, která přináší opět větší stabilitu a výkon 5.2 větvi. Přesto naprostá většina PHP vývojářů (mě nevyjímaje) upíná své zraky k blížící se verzi 5.3. V době, kdy jsem psal článek o tom, co všechno nám PHP 5.3 přinese, se zdálo, že nová verze našeho oblíbeného jazyka doslova klepe na dveře. Leč, jak jsem zmínil již během své přednášky na konferenci WebCamp '08, datum vydání verze 5.3 se odsunulo až na přelom druhého a třetího čtvrtletí tohoto roku. Čekání si tak můžeme ukrátit alespoň představením plánovaných novinek: a jednou z těch nejzásadnějších je nový mysql native driver.

Více

Odkazy a javascript

18. 03. 2008, 21:39,Programování,

Používání javascriptu u hypertextových odkazů je dnes poměrně rozšířená záležitost. Velice mě proto udivuje obrovské množství špatných příkladů, na které v praxi každý den narážím.

V následujícím krátkém textu se pokusím upozornit na dvě základní pravidla, u kterých jsem přesvědčen, že je vhodné se jich držet, a která by vám měla pomoci vytvářet přístupnější a bezpečnější weby.

Více