RSS: Vše - Mimo mísuAktuální počasí zdarma

03. 11. 2007, 20:52:15,Mimo mísu,

Líbilo by se vám mít na své stránce vždy aktuální informace o počasí v určité lokalitě? Nevíte, kde podobné informace získat a ještě k tomu zdarma? Jednou z těch nejjednodušších cest je využít služby serveru weather.com, který nabízí službu Weather On Your Website.

Po kliknutí na tlačítko "Get It Today" se můžete přihlásit (pokud už patříte mezi registrované uživatele serveru) nebo nově registrovat (což bude asi naprostá většina případů). Budete vyzváni k zadání několika povinných údajů jakými jsou e-mailová adresa, název firmy (použijte například název blogu), doménu, na které se prezentace naléza atp.

Po upřesnění vzhledu a konkrétních nastavení (velikost prvku, definice jednotek veličin, výběr konkrétního města, atp.) vám aplikace konečně vygeneruje patřičný kód, který můžete snadno vložit na své stránky.

Pro koumavější typy přidám ještě několik dalších informací. Na adrese http://xoap.weather.com/search/search?where=pardubice si můžete ověřit, zda server obsahuje informace zrovna z vašeho města (postačí v URL pozměnit slovo "pardubice" názvem příslušného města) a dozvědět se jeho identifikátor (v případě Pardubice je to například EZXX0034). Databáze na serveru obsahuje většinu velkých měst celého světa.

Pokud vám nevyhovuje blok, který vám je automaticky generován, a chcete si důležité informace zformátovat a zpracovat podle sebe, můžete si stáhnout přímo XML soubor s aktuálními informacemi. Ten můžete získat na adrese http://xoap.weather.com/weather/local/EZXX0034?cc=*&unit=m, kde EZXX0034 je kód města a parametr unit=m říká, že si přejeme získat data v jednotkách metrické soustavy.

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (Orcslayer) - 04. 11. 2007, 15:23:40
Pěkné. :)) Jen by se k tomu XML šikly poznámky, jaký obsah mohou některé elementy nabývat, pokud bych to chtěl např. použít pro český web - aby člověk nemusel furt průběžně kontrolovat, které hodnoty má zpětně přeložit...
[2] (Pavel Šindelka) - 04. 11. 2007, 20:07:23
ad [1] - zase tak podrobně jsem to nestudoval (narazil jsem na to víceméně náhodou, když jsem si procházel jeden plugin do redakčního systému Nucleus CMS), ale pokud člověk vybere základní věci, jako je teplota nebo rychlost větru, je to podle mě celkem jednoduché a předvídatelné
[3] (MorganaLeFay) - 15. 11. 2007, 11:41:17
Tak já vám nevím, ale ačkoli jsem udělala všechno, jak jsem měla, zřejmě jsem někde udělala chybu. Jelikož mi to místo hotového obrázku na blogu ukazuje jen odkaz na weather stránky...
[4] (Pavel Šindelka) - 15. 11. 2007, 19:19:52
Morgie.. a jsi si jistá, že tam vkládáš správný kód? Já jsem zkusil vložit jimi vygenerovaný kód přímo do samostatného html souboru a všechno funguje. Podívej se na http://download.sindelka.cz... a pokud Ti to nijak nepomůže, zkus mi napsat ;)
[5] (František Pešek) - 17. 11. 2007, 15:46:41
Přeji hezký den,
chtěl jsem se zeptat, co znamená sekce cc v xml souboru.

<loc id="EZXX0023">
<dnam>Liberec, Czech Republic</dnam>
<tm>3:36 AM</tm>
<lat>50.78</lat>
<lon>15.06</lon>
<sunr>7:18 AM</sunr>
<suns>4:11 PM</suns>
<zone>1</zone>
</loc>
<cc>
<lsup>11/17/07 3:00 AM Local Time</lsup>
<obst>Goerlitz, Germany</obst>
<tmp>1</tmp>
<flik>-4</flik>
<t>Cloudy</t>
<icon>26</icon>
<bar>
<r>995.6</r>
<d>falling</d>
</bar>
<wind>
<s>14</s>
<gust>N/A</gust>
<d>210</d>
<t>SSW</t>
</wind>
<hmid>94</hmid>
<vis>3.8</vis>
<uv>
<i>0</i>
<t>Low</t>
</uv>
<dewp>-1</dewp>
<moon>
<icon>6</icon>
<t>Waxing Crescent</t>
</moon>
</cc>

Znamená tento zápis, že údaje, které jsou tu prezentované pro Liberec byby pořízeny v Goerlitz ?
[6] (Pavel Šindelka) - 17. 11. 2007, 16:19:31
[5] Taktéž přeji hezký den.
S největší pravděpodobností máte pravdu. Nejspíše se jedná o zdroj, odkud data server weather.com získal. Nicméně uvedené údaje by měly být platné a aktuální. Snadno lze vysledovat, co znamenají ty nejdůležitější hodnoty, pokud srovnáte automaticky generované okénko (např. http://download.sindelka.cz...) a odpovídající xml soubor (http://xoap.weather.com/wea...*&unit=m). Bohužel, podrobnou dokumentaci ke všem položkám se mi nepodařilo najít.
[7] (Pavel Šindelka) - 17. 11. 2007, 16:23:25
Jinak v článku uvedené řešení samozřejmě není jediné možné. Existují i obdobné služby v češtině. Jen namátkou odkáži na http://www.pocasi.tv/pocasi... nebo http://www.e-pocasi.cz/sluz...
[8] (František Pešek) - 17. 11. 2007, 21:38:37
Ono Goerlitz je asi 40 km od Liberce - mezi tím jsou hory takže by se dalo čekat, že počasí bude jiné.
Souhlasím, že možností je více. Chtěl jsem vytvořit přehled ve formě hodnot teploty, tlaku, směru a rychlosti větru vykreslený na měpě ČR, takže jde jen o to kam zakreslit onu získanou hodnotu.
Ale např. použijeme-li soubory: http://xoap.weather.com/wea...*&unit=m (+24,25,33) - tj. Třebíč, Kostelní Myslová, Přibyslav, Rosice - mají v sekci cc:
<obst>Namest Nad Oslav, Czech Republic</obst>.
Přitom v Kostelní Myslové je meteostanice - údaje z Kostelní Myslové ( http://www.chmi.cz/meteo/op... ) jsou jiné než na weather.com - což podporuje to, pro ty čtyři města jsou použity údaje z Náměště nad Oslavou. Nechápu ovšem proč je ve výčtu českých měst uvedena Kostelní Myslová - což je vesnička a ne např. Telč nebo nějaké jiné mesto z okolí (když už nejsou použity přímo hodnoty ze stanice). Podobně např, Písek a Tábor mají odkaz na Prahu a přitom v jižních Čechách bude nějaká meteostanice určitě blíže.
No nic, byla by to jinak nuda
[9] (Stanislav Illek) - 18. 11. 2007, 12:57:52
no nevim proc tipovat mesto pres url adresu kdyz se da proklikat k seznamu jake mesta v CR jsou sledovana viz. http://www.weather.com/comm...
[10] (František Pešek) - 18. 11. 2007, 15:38:50
Stanislav Illek: - nejde přeci o to tipovat to, pod kterým URL se nachází jaké město, ale o to získat data, která jsou uložena v XML souborech - to tipování mi nedělá problém, protože, protože vím, že na serveru se vyskytují soubory s identifikací od EZXX0001 do EZXX0048, kde jsou data českých měst uložena, tedy mi nějaké proklikávání vůbec nepřišlo na mysl. A protože potřebuji přehled o rozložení teplot tak to udělám tak, že prostě soubory s těmi adresami přečtu - a na to je URL neocenitelné, že? Je mi v podstatě jedno jaká města se uvnitř souborů nacházejí. Mimochodem, je jich víc než je uvedeno v přehledu jehož URL uvádíte. Např. existuje doplněk do FF, který tato data používá ( 1-ClickWeather) a tam si můžete zobrazit např. data pro Chomutov, který v odkazovaném seznamu chybí. Takže můj problém není zjistit jaká města jsou k dispozici, ale to, kde data, které se pro tato města uvádějí, byla naměřena a zobrazit je na pozici, která odpovídá jejich původu.

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat