RSS: Vše - UdálostiWebExpo 2009

20. 10. 2009, 14:09:09,Události,

I já se přidávám k těm účastníkům letošního WebExpa, kteří se rozhodli napsat krátké ohlednutí za povedeným víkendem na pražském Suchdole. Po loňském premiérovém ročníku se konference opět posunula o kus dál a já byl vesměs příjemně překvapen.

Čtvrteční Wurm Up Party na Vinohradech byla čistě společenskou záležitostí, nicméně večer to byl příjemný a měl jsem štěstí na stůl. Hlavně podnětný rozhovor s "Bobem" Marvanem na téma zapojení netechnických odborníků do tvorby software mě vysloveně potěšil - máme podobný názor na věc. MiliHulány pobavily a Tomáš Jukin zaujal nástrojem Prezi.com.

Pátek

Pátek byl pro mě překvapivě nejzajímavějším dnem. Konferenci jsem zahájil přednáškou Jana Korbela na téma UX a narozdíl od jiných ji řadím mezi ty nejlepší. Honza zmínil několik důležitých pravidel při tvorbě aplikací, na která se pravidelně zapomíná (co nejrychleji vytvořit funkční prototyp, v první verzi vzít jen minimum funkcí, ale u těch dokonale vyladit UX, atp.), a také zmínil nemálo myšlenek, které jsou pro naši dobu podstatné a zajímavé (cílení na užší skupiny uživatelů, inspirace počítačovými hrami). Přednáška opravdu potěšila, díky za ni.

Slepá honba za zásahem od Roberta Haase byla hezky podaná (a opět Prezi! :)), nicméně obsahově pro mě byla spíše zklamáním. Robert předestřel problém a nepřišel s řešením - nicméně se mu povedlo rozproudit poměrně zajímavou diskusi.

Překvapivě nejzajímavější přednáškou celého WebExpa pro mě byla ta, která se webu vůbec nevěnovala. Nicméně podnikatelský příběh Zbyňka Frolíka byl inspirativní sám o sobě a obsahoval velké spousty podnětných myšlenek (byť si je člověk občas musel "vyzobnout"). Důkazem budiž poznámkami popsaná A4 v mém bloku. Zejména konkrétní příklady přetavení teorie ("Nebudeme budoucnost předpovídat, budeme ji vytvářet.") do praxe (změna decision makera u nákupu nemocničních lůžek) byly skvělé. Navíc bylo vidět, že pan Frolík své cestě věří a svůj sen opravdu žije.

Na večerní raut jsem dorazil až s mírným zpožděním a málem jsem ho vzdal. Pohled na frontu u vchodu a restauraci Na Farmě pukající ve švech moc lákavý nebyl. Misky vah převážil kolemjdoucí Borek Bernard a nakonec jsem ani trochu nelitoval. Příjemně jsem si popovídal s Vlastou Vávrů, Jakub Nešetřil mě zasvětil do zajímavých problémů s ultra velkými JavaScripty, David Grudl mi vysvětlil, jak se to má s jednorožci a měl jsem příležitost poděkovat Jirkovi Koskovi za jeho knihu o PHP (jako odhadem milióntý člověk v pořadí :)) a prohodit s ním pár slov. Po několika krátkých seznamovačkách (vybavuji si Ivana Kutila) jsem se naštěstí rozhodl vyrazit domů a vyhnout se tak cestování nočními linkami (díky Jakubovi Vránovi za společnost).

Sobota

Z první naplánované Karmiho přednášky o GITu jsem zastihl pouze posledních 20 minut. Zapůsobila na mě hekticky se snahou probrat všechno (a ve výsledku nic). Spíše než hromada slajdů a konkrétních příkazů by mě zajímaly způsoby práce s GITem, workflows (lehce naťuknuto), co to přinese různým typům firem a jednotlivcům. Nicméně věřím tomu, že kdyby měl Karel k dispozici více prostoru, dopadlo by to lépe ;)

EDIT: Karel mě upozornil na to, že toho spoustu probral právě na začátku přednášky. Mohu tedy jen litovat, že jsem si nepřivstal. 

Honza Odvárko mě nadchnul zejména živým předváděním schopností Firebugu přímo na slajdech. Bavil jsem se i přes to, že vývojařina již není mým denním chlebem. Po dobrém obědě jsem se nechal přesvědčit na přednášku "Jak změnil internet náš sexuální život?", kde bohužel o internetu téměř nebyla zmínka. U přednášejícího Pavla Kozáka obdivuji nadšení pro svůj obor, už méně však jeho smysl pro systematičnost. Skoky od tématu k tématu a ve výsledku rozpačitý dojem bez představy, co nám to vlastně chtěl tím vším říci.

Sémantický web Josefa Holého obsahoval zajímavé informace o prezentaci Douglese Engelbarta z roku 1968, tím pro mě však bohužel novinky skončily. Zbytek přednášky mi moc nových podnětů nepřinesl.

Povídání Davida Grudla bylo jako vždy zábavné, ale i tak bylo při pohledu zpět mírným zklamáním. Oceňuji Davidovu snahu o "živé" programovaní, ale ve výsledku jsme se většinou času zabývali jQuery a tvorbou šablony, což jsou záležitosti, které už dávno ovládám. Čekal bych něco více o výhodách vývoje v Nette a o tom, jak si ulehčit práci. Pátrání po zapomenutých závorkách je možná v danou chvíli občas zábavné, ale rozhodně ne moc přínosné.

Community Meeting PHP trpěl absencí moderátora, který by rozproudil diskuzi několika připravenými otázkami, nicméně stejně na něj nezbýval čas. Co se nepovedlo Tomáši Jukinovi, naopak skvěle vyšlo Martinovi Hassmanovi. František Fuka je výrazná osobnost, která už má něco za sebou, má co říci, a Martin byl skvěle připraven. Výsledkem byla příjemná a zábavná show, která musela potěšit i ty, kteří narozdíl ode mě nezačínali programovat na ZX Spektru :) Rozhodně jeden z vrcholů celého programu.

Finále Startup Show se hodně protahovalo, takže jsme se rozhodli vypustit Peldi Guillizoniho (bohužel, prý byl dobrý) a zamířit na večeři do "Géčka". Následná UX párty v baru Kruháč, pro mě bohužel neskončila tak brzo, jako ta předešlá (díky Aichi, za přespání). Ale alespoň jsem si hezky popovídal se spoustou zajímavých lidí - namátkou s vývojáři nejŘemeslníků (držím palce), Adamem Zbiejczukem (skvělý rap! :D), Sibirankou (skvělé tričko!) nebo Martinem Hassmanem (skvělý Fuka!).

Neděle

Christian Heilmann mi připomněl hromadu pěkných nástrojů na tvorbu UI, které pro nás má přichystané Yahoo! a které prostě musím vyzkoušet. Program zakončil Pavel Petřek přednáškou o vývoji aplikaci pro Android. Přiznám se, že jsem čekal trochu něco jiného, nicméně alespoň vím, co všechno "ždíme" baterku :D

Je škoda, že konferenci chybělo oficiální zakončení a že se pravidelně opakovaly problémy s mikrofony. Všechno ostatní ale fungovalo na jedničku. Zajímaví přednášející, dobrá organizace, chutné občerstvení, pěkný areál (velké plus za novou přednáškovou místnost!). Hospody sice neměly otevřeno do ranních hodin, což bylo mnohým účastníkům trnem v oku, ale to se dalo pochopit. Každopádně to byla povedená akce v prima atmosféře a s obrovským přínosem pro účastníky.

Jestli někdo váhal, zda má podobná akce v ČR šanci na úspěch, druhý ročník WebExpa mu na to dal jasnou odpověď. Díky Vašku a těším se na příští rok!

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (Michal) - 21. 10. 2009, 10:25:03
My jsme taky radi pokecali. Diky za to drzeni palcu ;-) NejRemeslnici
[2] (Marie Grafová) - 12. 11. 2009, 15:18:42
Jen malá připomínka: To, co je bez diakritiky "sibiranka", je ve skutečnosti "Sibiřanka", holka ze Sibiře (což jsem). Ale říkám si normálně jménem. :-)
[3] (Pavel Šindelka) - 12. 11. 2009, 15:56:45
Dobře, budu si to pro příště pamatovat ;)

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat