RSS: Vše - AnalýzaAnalýza projektů

28. 10. 2007, 19:03:10,Analýza,

Správně a precizně sepsaná analýza je základním předpokladem pro úspěch při tvorbě projektu. Ve velmi malých kolektivech s agilním přístupem postačí samozřejmě specifikace o několika málo stranách; zbytek podrobností se domluví s klientem přímo při procesu implementace během jednotlivých iterací. V typických českých podmínkách, kdy se zákazník velice často domáhá obrovského množství "samozřejmých" funkčností, za které přitom nechce dát ani korunu navíc oproti původní domluvě, a kdy zakázku neřeší jeden člověk, ale celá skupina analytiků, vývojářů, kóderů, je bohužel kvalitní specifikace i následná analýza zcela nezbytná.

Prvním úkolem dokumentu je tedy specifikovat zákazníkovy požadavky. Je třeba mít přehledně na jednom místě sepsáno vše, co zákazník od nové aplikace požaduje. Na konci životního cyklu projektu tento dokument dobře poslouží při rozhodování o tom, nakolik byl původní návrh rozšířen (ano, ŽÁDNÝ projekt se nakonec neuskuteční podle původního plánu) a o kolik je tedy možné navýšit původní rozpočet. Typickým chováním zákazníka (jak externího, tak i interního!) je totiž snaha veškeré změny bagatelizovat či rovnou popírat; a bez kusu papíru v ruce se s tím jen těžko bojuje. Není nic špatného na tom původní záměr změnit, ale je také potřeba vědět, že tato změna něco stojí.

Tato specifikace požadavků je pak samozřejmě základním podkladem pro analýzu vývojářskou. Kromě toho by dokument měl obsahovat ještě grafický návrh aplikace (včetně případných usability testů) a zvolený obchodní model, který nás zase donutí k tomu, že si už předem promyslíme, jakým způsobem budeme cílový produkt prodávat.

Věcí, na kterou se moc často nemyslí, ale která dokáže předejít mnoha problémům, je jakási "oponentura". Hlavně v případech, kdy analýzu píše jeden člověk, dochází často k tomu, že je dokument tímto faktem výrazně ovlivněn. Pokud si ji prostuduje ještě někdo jiný, umožní to odhalit chyby a souvislosti, kterých si původní tvůrce nevšiml. Jak se říká, víc hlav víc ví. A zejména v případě větších softwarových projektů se každá koruna navíc investovaná ve fázi analýzy, vrátí mnohonásobně při konečném zúčtování.

Zvláště výhodným případem je pak situace, kdy oponenturu zpracuje programátor (programátoři), který bude zakázku realizovat. Dokument totiž bude muset číst tak jako tak a týmu to přinese kromě výše zmíněných i několik dalších výhod. Jednak bude po zapracování oponentových připomínek zřejmé, že budoucí realizátor dokumentu beze zbytku rozumí, a jednak tím vývojáře aktivně zapojíme do přípravy a plánování projektu. A možnost ovlivnit svou budoucí práci a spolupodílet se na jejím zadání vede ke zvýšené motivaci, nadšení a ztotožnění se s projektem. V neposlední řadě to pak vývojáře nutí nad analýzou přemýšlet, učí formulovat myšlenky a připravuje na potenciální budoucí roli analytika.

A co zmínit na závěr? Snad jen - zase to nepřehánějte. Počet hodin investovaných do analýzy musí korespondovat s obtížností, rozsahem a neobvyklostí zakázky. U jednodušších projektů se samozřejmě vyplatí všechno patřičně zjednodušit. Ale i tehdy by si měl alespoň jeden člověk mimo analytika samotného najít čas dokuemnt pročíst a sepsat své postřehy.

Autor: Pavel Šindelka

« Předcházející článek - Další článek »

Komentáře


Žádné komentáře. Můžete být první!

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat