RSS: Vše - Mimo mísuBetaverze Microsoft Office Live

04. 03. 2008, 21:53:22,Mimo mísu,

Firma Microsoft zpřístupnila betaverzi Office Live Workspace široké veřejnosti. Jedná se o službu, která by vám měla umožnit přístup k vlastním dokumentům odkudkoli, kde je k dispozici internetový prohlížeč a připojení. Samozřejmou funkcí je sdílení a synchronizace dokumentů.

K vlastní tvorbě dokumentů je ale bohužel stále zapotřebí použít klasické desktopové aplikace Microsoft Office. Office Live pak obsahují možnost dokumenty nahrát na server a následně si je v režimu "pouze pro čtení" prohlížet. Aplikace sice obsahuje jednoduchý zápisník, ale ten po stránce nabízených funkcí nedosahuje ani úrovně Google Docs (a zrovna tohle byla ta část aplikace, kde jsem čekal, že Microsoft "přitlačí na pilu" - nestalo se) - viz. obrázek na konci článku.

Další editory (alespoň jednoduchoučké) na jiné typy dokumentů chybějí úplně. Celá aplikace je pouze v angličtině, což nepřekvapí. Co už překvapí více, je fakt, že nadnárodní firma formátu Microsoftu dělá ještě dnes aplikace, které odmítají při registraci jméno s diakritikou. Inu, co se dá dělat, pro obra z Redmondu jsem "Pavel Sindelka".

Samozřejmě se jedná o betaverzi a první trochu rozpačitý dojem může brzy nahradit nadšení. Uvidíme, každopádně kvalitní konkurence by dle mého názoru Google Docs rozhodně prospěla (byť ne úplně přímá, Office Live mají přece jen malinko jiné zaměření).

Vytváření poznámky v Office Live Workspace

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (VfB) - 05. 03. 2008, 06:56:37
nějak nevidím smysl, služeb na "sdílení" dokumentů ve stylu Rapidshare je mrtě a nejsou omezené jen na jeden typ dokumentů a netřeba se nikde registrovat
[2] (plazoz) - 05. 03. 2008, 09:29:37
Pěti slovy zcela k ničemu :)
[3] (Radek Hulan) - 05. 03. 2008, 17:44:49
Dokumenty se edituji primo v Office 2007, v menu je tam polozka Save to Live / Open from Live. Proste, maximalne komfortni a genialni. Podobne seznamy schuzek, udalosti ci kontakty se daji editovat z Outlooku. Profici nechteji podivne pomale Javascriptove aplikace, ale komfort a obrovske mnozstvi funkci desktopu s moznosti tato data sdilet (vcetne nastaveni prav), coz presne Office Live nabizi. Je to paradni spojeni internetu a desktopu, z kazdeho si bere to lepsi..
[4] (Michal Aichinger) - 10. 03. 2008, 14:15:07
Jak píše Radek, je to pohodlé sdílení přímo z produktů Office a myslím si že MS nepůjde cestou Gdocs, aby si neukrajoval ze zisku.

ad [1], [2]. je vidět že jen sdílite mp3 a videa:-) nicméně pokud pracujete v týmu s lidmi na nějakém projektu, kde potřebujou všichni přístup k aktuální verzi dokumentů (např. seznam vystavovatelů, aktuální texty a překlady, ...) tak je Gdocs naprosto dokonalé, protože všichni mužou editovat online ty samé soubory a všichni mají aktuální verzi. RS je dobré na sdílení např. výsledků práce - vygenerované PDFka výsledků, do kterých se nemusí zasahovat každý den.

Abych Gdocs jen nechválil, tak kdyby uměl práci i s obrázky v dokumentech, bylo by to pro mě velké plus. Dále tabulka s 350 řádky je už dost líná.
[5] (Pavel Šindelka) - 11. 03. 2008, 22:54:01
ad [4] .. Jasně, MS také jednoznačně veřejně deklaruje snahu jít cestou klasických desktopových aplikací, které budou umět případně on-line sdílet data. Jen mě nepříjemně překvapilo, že nevytvořili alespoň jednoduché "lite" online verze editorů, které by mi umožňily třeba opravit překlep v prezentaci odkudkoliv. Ta možnost prohlížení "jen pro čtení" je značně omezující.
[6] (G_) - 04. 09. 2008, 01:38:40
Radek Hulan ma pravdu google by mel vic pritlacit na desktopu...
Nejakej plugin do Office spoluprace s openoffice.
Pokud chce do MS dloubnout.
BTW: google by mel zapracovat i na oxml. prece jen kdyz clovek dostane gmailem dopis v oxml tak si ho muze otevrit jen v office....

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat