RSS: Vše - Mimo mísuDva roky života a blogu

26. 08. 2009, 11:08:24,Mimo mísu,

Zanedlouho to budou už dva roky od chvíle, kdy tento blog spatřil světlo světa. Za tu poměrně krátkou dobu se toho změnilo opravdu hodně - v mém profesním životě i ve světě internetu. Předchozí dva týdny jsem trávil na dovolené, která mi opět umožnila se alespoň na chvíli zastavit a zamyslet se nad spoustou věcí. A to včetně osobního blogu.

Uvědomil jsem si, že v posledních měsících to tu zahálí. Příspěvky jaksi nepřibývají a všechno tak trochu stagnuje. Důvod se samozřejmě sám nabízí - nedostatek času a chuti, pracovní vytížení atp. Ale je to tak opravdu? NE. Stále mám chuť psát a píšu (byť někam jinam) a stále mám o čem. Tak v čem je zakopaný pes?

V zaměření blogu. Už jsem zkrátka někdo jiný, mám jiné zájmy a jiné cíle, než měl Pavel Šindelka před dvěma lety. Uvědomění si tohoto faktu mě vedlo k rozhodnutí, že nastal ten pravý čas k tomu, abych se nad účelem a zaměřením těchto osobních stránek zamyslel a přehodnotil ho.

Už nejsem vývojář. Nebrodím se každý den stovkami řádků kódu, neřeším zapeklité algoritmy a nepátrám po skrytých a zákeřných chybách. Ano, sem tam si samozřejmě s chutí zapnu PSPad a udělám několik dlouho slibovaných drobností na serveru DarkAge.cz nebo pomohu na svět nějakému menšímu webu, ale činím tak povětšinou už jen pro zábavu a radost. Rubrika o programování tedy s největší pravděpodobností zůstane zakonzervována ve stávající podobě a já raději budu psát o něčem jiném.

Mojí hlavní pracovní náplní je teď analýza. Činnost, při které se snažím dosáhnout vzájemného porozumění mezi klientem a jednotlivými členy vývojového týmu. Je to složité, je to důležité, je to zábavné a mám takový pocit, že se tomu nikdo moc nevěnuje. Proto můžete v brzké době očekávat várku krátkých článků právě z této oblasti.

Mým dalším velkým úkolem je budování Kompetenčního týmu uživatelského rozhraní, který se snaží v rámci velké firmy, v níž pracuji, upozornit na důležitost UI jako celku, naučit lidi pracovat s pojmy jako použitelnost či přístupnost atp. Je to náročná práce, ale už přináší první ovoce a já bych se s vámi rád čas od času o nějaké čerstvé zkušenosti podělil.

V zimě jsem se také začal účastnit pravidelných setkání Agilního konsorcia. Agilní metodiky vývoje software jsou v ČR stále ještě známé spíše teoreticky a pokusy o praktickou realizaci těchto kouzelných myšlenek jsou prozatím velmi řídké a ne příliš úspěšné. Přesto právě v dnešní době mohou být účinným nástrojem, který umožní snížit náklady a hlavně zvýšit spokojenost zákazníka s dodanou aplikací. První úspěchy (například při implementaci metodiky SCRUM) už přicházejí a jedná se o oblast, které se chci také věnovat.

Samozřejmě budu i nadále upozorňovat na zajímavé události na českém i světovém internetu, na důležité události, konference nebo setkání, na kterých vás všechny opět rád potkám :) Promiňte mi tedy trochu osobní charakter tohoto krátkého příspěvku a doufám, že budete mít zase důvod na stránky www.sindelka.cz občas zabloudit.

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (Tom Hnatovsky) - 26. 08. 2009, 16:00:45
Pavle, gratuluji k sebeuvědomění a již jsem zvědavý na nové články o analýze.

Přeju ti hodně sil! (..abychom zde měli co číst ;)
[2] (Borek) - 26. 08. 2009, 19:32:08
Ahoj Pavle, nové zaměření blogu bude určitě zajímavé, rád si počtu, jak se role čistého analytika kloubí s agilními metodikami :)

Jinak jsem koukal, že se zítra v Praze koná povídání o verzovacích systémech, což by mě eminentně zajímalo, a shodou okolností tam mám odpoledne cestu. Tak se tam třeba potkáme.
[3] (Pavel Šindelka) - 26. 08. 2009, 19:41:26
Tome, díky ;) Taky se musíme někdy někde sejít!

Borku, já tam zítra budu určitě - těším se :)

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat