RSS: Vše - Mimo mísuFasterfox

01. 02. 2008, 20:45:08,Mimo mísu,

Asi před dvěma týdny se mi do rukou dostalo jedno sympatické rozšíření Firefoxu a zalíbilo se mi natolik, že jsem se rozhodl na něj upozornit i zde. Nazývá se Fasterfox a slibuje zvýšení výkonu a vyladění nastavení sítě. Dynamicky zvyšuje rychlost načítání stránek tím, že na pozadí už dopředu načítá a ukládá do vyrovnávací paměti všechny linky, které se na stránce nacházejí. Obsahuje také funkce na vyladění nastavení vykreslování stránky a blokování popup oken. Ani jedna z těchto vlastností mě ale nepotěšila tolik, jako malé stopky, které mají sloužit k testování různých nastavení souvisejících s výše uvedenou optimalizací.

Stopky rozšíření Fasterfox

Jak můžete vidět na obrázku nahoře, jejich provedení je sympaticky minimalistické a moje spodní lišta Firefoxu mi teď umožňuje v mžiku zjistit, jak dlouho trvalo načtení poslední stránky.

Důležité pro mě také je, že plugin zobrazuje dobu načtení celého obsahu včetně javascriptů a obrázků. Tento čas může být dosti odlišný od toho, po který běží vlastní php skript (na svých projektech tuto dobu většinou měřím a vyhodnocuji), a nepochybně je také důležitější. Právě tuto časovou prodlevu totiž vnímají klienti jako "rychlost stránek". Co je mi platné, že jsem dokázal napsat superrychlý skript, když díky obrovským javascriptům a velkému množství requestů na webový server nabíhá stránka osm sekund? S Fasterfoxem už jsem schopen změřit i to.

Zkrátka se mi tyto stopky zdají jako neocenitelná pomůcka pro každého webového vývojáře. Snad existují i jiné pluginy pro Firefox, ale je možné nabídnout ještě něco jednoduššího a užitečnějšího?

Vlastní plugin si můžete stáhnout buď na domovské stránce projektu nebo v jeho lokalizované verzi na serveru czilla.cz.

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (Marty) - 07. 02. 2008, 13:00:32
Podle mě toto rozšíření má u Firefoxu 2 smysl, ale u FF 3 už to takový význam mít zřejmě nebude, protože FF 3 mi přijde subjektivně daleko rychlejší a přitom nenačítá linky dopředu. Ale necháme se překvapit :-)
[2] (Pavel Šindelka) - 07. 02. 2008, 16:57:12
Marty.. Mně také přijde FF3 rychlejší, ale nejsem si tak úplně jistý, jestli to není tím, že tam mám mnohem méně pluginů
[3] (Marty) - 07. 02. 2008, 18:33:30
http://www.novinky.cz/clane... - tohle je trochu starý článek, ale to nevadí, podstatné je to, že Firefox 3 běží na jíném rendrovacím enginu, proto je rychlejší.

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat