RSS: Vše - Mimo mísuTvoříme komunitní web - 2. Tým

17. 11. 2007, 15:13:30,Mimo mísu,

V prvním díle tohoto miniseriálku jsme se zabývali především sami sebou. Ujasnili jsme si co a proč chceme dělat. Byl to zajisté povznášející pocit a v hlavě se nám momentálně honí představy nádherně fungujícího webu s neskutečnou návštěvností. Nicméně, je třeba se vrátit na zem. Čeká nás velká spousta práce a pokud nejsme zrovna přímými potomky Leonarda da Vinciho, pravděpodobně nebudeme ovládat všechny potřebné dovednosti. Je tedy třeba dát dohromady tým lidí, kteří nám pomohou realizovat náš sen. A o tom bude dnešní díl.

Ideální počet lidí v tvůrčím týmu se na počátku projektu pohybuje mezi třemi a pěti. Dva jsou příliš málo na to, aby se vytvořila skupina s dostačujícím nadhledem a šíří názorů, a šest je zase už příliš mnoho na to, abyste se byli schopni domluvit. A kde hledat? Určitě hlavně mezi svými přáteli a známými. Má to hned několik výhod:

 • K práci je zapotřebí vzájemná důvěra. Pokud se mezi vámi najde někdo, kdo zbytku týmu předstane věřit, práce začne upadat a svou energii budete muset z velké části investovat pouze do toho, aby to "tak nějak drželo pohromadě". Se svými přáteli důvěru nemusíte pracně budovat, máte ji tak nějak "automaticky".
 • S velkou pravděpodobností budete mít podobný pohled na svět a podobné zájmy. Tím pádem se vám bude lépe spolupracovat.
 • Máte slušnou šanci, že budete bydlet blízko sebe. Geografická vzdálenost jednotlivých členů týmu je častokrát hrubě podceňována, ale moje praxe říká opak. Pokud například jeden člen týmu bydlí v jiném a relativně vzdáleném městě než ostatní, je slušně zaděláno na průšvih. Nesedá s ostatními v hospodách, obden s nimi nemluví a je odkázám pouze na informace, které se k němu dostanou přes internet. V tomto prostředí logicky dříve nebo později dochází k tomu, že se cítí odstrčený, ublížený, má pocit, že se vše domlouvá bez něj a problém je na světě.

Pokud ve svém okolí nikoho takového nemáte, můžete se vydat na lov na internet. Navštěvovat diskuzní fóra týkající se tématu, kolem kterého by se web měl točit, dělat si v komunitě jméno a poznávat schopné lidi, je také možná cesta k úspěchu. Tak jako tak je ale nakonec stejně nejlepší se sejít někde v hospodě a bodoucí spolupracovníky pořádně poznat. Rozhodně nedoporučuji brát do týmu lidi, které jste v životě neviděli. Internet zkresluje a přímý pocit, který máte z druhého člověka při osobní setkání, ničím nenahradíte.

Role v týmu

V každém týmu by měly být obsazené následující role (ne nutně znamená jedna role = jeden člověk; schopnější jedinci jistě zvládnou rolí více a některé mohou být naopak v týmu duplikovány):

 • Vedoucí, leader
 • Znalec
 • Inovátor
 • Analytik
 • Veterán
 • Nadšenec
 • Programátor
 • Grafik

Pokusím se vám objasnit, co si pod kterou rolí představuji, o co se musí starat a proč ji považuji za nezbytnou. Některé názvy rolí možná působí trochu úsměvně, ale to neznamená, že by snad měly menší význam než ty ostatní. Pouze jsem nepřišel na příhodnější slovo :)

Proč tým potřebuje svého vedoucího je snad zřejmé. V každém kolektivu je někdo, za kým ostatní chodí pro radu, kdo má přirozený respekt ostatních a konečné slovo při vášnivých diskuzích. Na tuto osobu jsou kladeny zdaleka největši nároky a zpravidla je to ten, který předurčí osud celého projektu.

Existují defacto dva způsoby, jak k určení vedoucího dojde. Prvním modelem je skupina, kdy jste vy, jakožto zakladatel natolik dominantní a vůdčí typ, že zbytek týmu jsou vlastně od samého počátku ne rovnocenní partneři, ale pouze ti, kteří vám pomáhají. Máte právo veta, právo o všem rozhodnout sám a ostatní v lepším případě pouze vyslechnete. Většinou je projekt financován z vašich peněz, jste jediným majitelem a jako takový chcete prostě o všem důležitém rozhodnout sám. Tento model může zdárně fungovat, pokud je v čele extrémně schopný člověk, který bude na projektu dělat na plný úvazek. Důkazem toho budiž například herní portál Torch.

Druhý týmový model model spočívá v tom, že všichni jdou do projektu jako rovnocenní partneři. V tomto případě se povětšinou vedoucí zrodí přirozeným způsobem z člověka, který má pro tuto roli z celého kolektivu největší osobnostní předpoklady. Není až tak důležité, zda má nebo nemá tuto funkci oficiálně, důležité je, že se kolem něj dříve nebo později začne všechno točit a jeho názor bude mít větší váhu. Tento model je jistě stabilnější, ale zase těžkopádnější. Pokud se v kolektivu sejdou lidi s naprosto opačnými názory, je často nadlidský úkol pohnout projektem někam kupředu a nezabřednout do neplodných dohadů.

Další důležitou roli v týmu jsem nazval "znalec". Tento člověk je odborník na problematiku či obor, kterého se má nový web týkat. Musí se orientovat i ve stávajících řešeních, aktivně se účastnít setkání ostatních odborníků z této oblasti atp. Bez něj budete opakovat chyby konkurence, nebudete správně rozumět potřebám svých uživatelů a často budete působit trapně (lidé, zajímající se o určitý obor prostě poznají, že je to pro vás španělská vesnice).

Inovátor bude v nově se rodícím týmu ten, kdo vás všechny bude zásobovat novými a neotřelými nápady. Co na tom, že naprostou většinu z nich zamítnete. Důležité je, že jedině díky takovýmhle lidem se to všechno hýbe dopředu. Tento člověk je často také vášnivý obhájce svých originálních nápadu, čímž vás při zamítnutí donutí vytáhnout ty nejlepší argumenty a uvědomit si, proč to vlastně chcete jinak. A pokud vám argumenty nestačí, možná je ten správný čas začít poslouchat, co že se vám to snaží sdělit... :)

Analytik je člověkem, který dokáže dlouhé hodiny vymýšlet principy, na kterých váš web bude fungovat. Zpravidla má doma sbírku pravidel všech možných i nemožných her a vydrží celý večer debatovat nad jejich vyvážeností. Bez tohoto člověka by webu chyběla logika a málokterý nápad by byl rozpracován až do naprogramovatelné podoby.

Role "veterán" označuje někoho, kdo se v minulosti již podobného projektu zúčastnil. Bez něj máte jen málo šancí. Dokáže vás upozornit na největší nebezpečí, ví, jak to může fungovat a jak to naopak fungovat nemůže. Zkušenosti jsou prostě naprosto, ale naprosto nezbytné. Ideálním případem je pak samozřejmě ten, kdy jsou "veterány" všichni :)

Poslední obecnou rolí je "nadšenec", tedy člověk, který vám všem bude dodávat entuziasmus a chuť do práce ve chvílích, kdy máte chuť se na všechno vykašlat. Věřte, že takových chvil bude dostatek a někdo, kdo vám vlije novou krev do žil, budete opravdu hodně potřebovat. Tým složený ze samých pesimistů a flegmatiků zřejmě nebude moc úspěšný.

No a poslední dvě role jsou jasné. Bez programátora a grafika web prostě neuděláte. Měli by mít na projektu přímý zájem a nejlépe patřit do komunity, pro kterou se web bude dělat. Ono se totiž špatně programuje, když nevidíte nebo plně nechápete smysl svého konání. Ale o vývoji až jindy a jinde.

Pokud jste došli až sem a máte kolem sebe bandu lidiček plnou odhodlání a tvůrčího nadšení, jste na nejlepší cestě za splněním svého společného snu. A příště se tedy všichni sejdeme společně v restauračním zařízení a probereme podrobnosti o našem projektu :)

 

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (Kraal) - 17. 11. 2007, 15:37:34
Nečekaná otázka...
Kdo měl jakou roli při vzniku DA? :-)
[2] (supik) - 17. 11. 2007, 16:14:59
Jop, mě by to taky zajímalo :)
[3] (Pavel Šindelka) - 17. 11. 2007, 16:37:47
[1] a [2] .. tak si zkuste tipnout :)
[4] (supik) - 17. 11. 2007, 16:48:57
[3] Že by všechno zastala Tvoje maličkost? *47*
[5] (Pavel Šindelka) - 17. 11. 2007, 19:24:48
[4] Tak to opravdu ne :) DA bylo založeno pěti lidmi a každý z nich měl v týmu svou důležitou roli (spíše tedy několik rolí :)). Nepřijde mi ale příliš fér to tady veřejně řešit. Můj pohled v tomhle případě nemůže být příliš objektivní, když jsem v tom sám přímo angažován ;)
[6] (Corwin) - 18. 11. 2007, 14:06:17
Velice pěkně sepsané :)
Dost dobré na zamyšlení pro již existující tým, že? *47*

Jinak chybí mi tam role "Corwin" :D :D :D
[7] (Pavel Šindelka) - 18. 11. 2007, 19:35:54
Corwin... neplatí, že "Corwin = grafik"? :)
[8] (Ferro_the_King) - 18. 11. 2007, 22:06:24
Hmm, zajímavé, velmi dobře sepsané :-D Ale chybí tam role Lvice a vrchního alkoholíka :-DDDDD
[9] (Perilan) - 21. 11. 2007, 14:45:03
Je to dobrý, v rolích v teamu se vůbec nenacházím :D
[10] (Divac) - 21. 11. 2007, 17:22:31
Nadšenec... to mi povězte, kdo je v týmu DA nadšenec :D ... navrhuji hlasovat pro Stína:D
[11] (Corwin) - 24. 11. 2007, 18:31:50
Ad [7] Pavel Sindelka: a jeje, jsem to asi přehlídl :P

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat