RSS: Vše - Mimo mísuTvoříme komunitní web - 3. Základní principy webu

04. 12. 2007, 21:20:40,Mimo mísu,

Víme, o čem by zhruba nový web měl být. Máme kolem sebe kolektiv schopných lidí. Takže právě teď je ten ideální čas sebrat všechny své nápady a představy a sejít se u jednoho stolu, abychom je dali dohromady. Je třeba rozhodnout o nosném tématu, o tom, na co klást důraz, o tom, zda bude web placený a mnoho dalších důležitých otázek.

Hlavní téma

Dá se předpokládat, že váš nově vznikající web nebude obecným komunitním serverem typu libimseti.cz, takže bude mít nějaké nosné téma, které bude do komunity lákat lidi s podobným smýšlením a koníčky. Pokud se omezíme na herní fantasy servery, můžeme je z tohoto hlediska rozdělit do dvou hlavních skupin:

  • specializované weby. Tyto servery jsouúzce svázané s konkrétní hrou, například Dračím doupětem nebo Vampire: The Masquerade. Relativně úzké zaměření na dané téma jim umožňuje vytvořit vhodnou atmosféru, konkrétní programovou podporu pravidel hry atp. V tomto případě je velmi důležité dobře vycházet s vlastníkem autorských práv, zejména v případě, že chcete na webu vydělávat peníze. Na druhou stranu fanouškovské servery jsou firmami zpravidla vítány a leckdy jsou ochotny přislíbit i nějakou formu podpory. Je třeba zařídit, aby lidé z vydavatelství váš web správně chápali jako reklamu svému výrobku a ne jako místo, kde jim unikají peníze. V tomto případě platí jednoduché pravidlo - komunikovat, komunikovat a komunikovat. A nejlépe si předem zjistit hranice, které by nebylo radno překročit.
  • obecné herny. Opak předchozího bodu; weby, které se zaměřují na vlastní hraní a zábavu, bez důrazu na konkrétní pravidla. Pokud se vydáte touto cestou, budete mít možnost potenciálně oslovit značně větší množství lidí, ale na druhou stranu zase bude mnohem těžší vytvořit nutné specifické podmínky a podporu pro jednotlivé herní systémy a světy. Také bude mnohem náročnější dát nově vznikajícímu webu nějakou jasnou a výraznou tvář, která lidem umožní se s ním identifikovat.

Hra vs. komunita

Dalším klíčovým rozhodnutím by měla být volba, zda bude systém stavět na hře jako takové anebo na komunitě uživatelů. První varianta je bližší klasickým online hrám a jsou pro ní typická přesná pravidla, která jsou často automaticky hlídaná počítačem, číselné charakteristiky a vzájemné soupeření hráčů ve sbírání "skóre" (zož mohou být zkušenostní body, body věhlasu či cokoliv podobného). Fóra, chat, vzkazníky a další prostředky pro komunikaci mezi uživateli jsou v tomto případě pouze nástroji, pomocí kterých spolu hráči řeší herní záležitosti. V tomto případě vás čeká méně dohadů a rozepří mezi hráči, ale zase budete muset investovat velké množství prostředků do "neprůstřelnosti" a bezpečnosti aplikace. Tento druh webů totiž přímo láká k podvodům.

Druhou možností je vlastní hru trochu posunout do pozadí a postavit nově vznikající server na komunitě. Pro tyto weby je typické to, že na hru dohlížejí, důležitá rozhodnutí činí a o všechno podstatné se starají lidé. Zpravidla nebývá důležité dosáhnout prvního místa v jakýchkoliv číslech, ale vybudovat si respekt a uznání ostatních. Většina hráčů se snaží vydobít si pozici uznávaného "zkušeného uživatele", popřípadě získat nějaký vyšší uživatelský status. Potom jsou fóra, chat i osobní setkání důležitější než hra samotná, které slouží spíše jako jeden ze stmelujících prvků. Blíže o tom, jak se ke komunitě chovat, si řekneme v některém z příštích dílů.

Platit či neplatit?

Velice choulostivou otázkou je to, zda nový web bude plně zdarma nebo zda bude nabízet za úplatu některé výhody, v extrémním případě ho bez platby nepůjde vůbec používat. Pokud zvolíte první variantu, získáte sympatie lidí (nepodceňovat!), snadněji k vám najdou cestu nováčci, bude vás u srdce hřát dobrý pocit... ale samo se to platit nebude. Hosting, doména, váš čas a asi tisíc drobných maličkostí, které ve svém souhrnu nemusejí být zanedbatelné. Pokud věříte ve své schopnosti vytvořit z nově vznikajícího projektu domovský web desítek či stovek lidí, můžete se pokusit získat nějakém menší obnosy formou dobrovolných příspěvků. Počítejte ale s tím, že lidé jsou líní a obecně nemají zrovna tendenci se dobrovolně vzdávat svých penízků :) Další možností je reklama, která může při dobré návštěvnosti webu finančně poměrně slušně pomoci. A pak je tu samozřejmě mnoho postupů, jak nějaké peníze získat přímo či nepřímo od lidí. Tohle by si zasloužilo rozebrat trochu víc, takže se můžete těšit na zvláštní díl věnovaný právě tomuto tématu.

A protože na základě předchozích diskuzí předvídám první otázky, rovnou odpovídám: Darkage je na půli cesty mezi obecnou hernou a webem specializovaným na DrD. Možná to není úplně ideální, původní myšlenkou je zaměření na DrD, ale čas to posunul trochu jiným směrem. Darkage je komunitním webem a jako takový ho celé od samého počátku vnímám. A Darkage je naprosto zdarma a neobsahuje a nebude obsahovat žádné reklamy. Peníze pocházejí výhradně z kapes administrátorů, některých VIP a dobrovolných dárců z řad uživatelů.

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (God) - 04. 12. 2007, 22:05:13
Na lidi kašlete! Vyždímejte z nich keš, dokud to jde!

Money, money, money
Must be funny
In the rich mans world
Money, money, money
Always sunny
In the rich mans world
Aha-ahaaa
All the things I could do
If I had a little money
Its a rich mans world

P.S.: Zajímavé
[2] (supik) - 04. 12. 2007, 22:08:48
[1] podnetny komentar :)
[3] (Corwin) - 10. 03. 2008, 21:55:18
Vim, ze mas spoustu prace a prakticky zadny volny cas ...ale my chceme pokracovani *40*
[4] (Pavel Šindelka) - 11. 03. 2008, 22:55:25
Však už ho mám asi dva měsíce rozepsané :) Zkusím to dopsat, slibuju.
[5] (Daniel) - 27. 06. 2013, 21:19:29
I work here <a href=" http://neobmanite.ru/f/inde... ">video ls preteen</a> I like the way she ounce that ass
[6] (Tyler) - 27. 06. 2013, 21:19:32
I work for a publishers <a href=" http://e-rev.tv/forums/inde... ">preteen masturbation movies</a> family is so important
[7] (Sydney) - 27. 06. 2013, 21:19:36
I'm in my first year at university <a href=" http://www.autodisk.in.ua/f... ">nudist real preteens</a> nice, very good
[8] (bonser) - 27. 06. 2013, 21:19:39
When do you want me to start? <a href=" http://e-rev.tv/forums/inde... ">underwear preteen tgp</a> This girl is way hot...anyone know who she is?
[9] (Bailey) - 27. 06. 2013, 21:19:42
this is be cool 8) <a href=" http://garri.alfamoon.com/i... ">preteen pics sexy</a> and ditto on that taylor swift thing....i thought she looked like her too when i first saw this vid.
[10] (Eva) - 27. 06. 2013, 21:21:42
I'd like to take the job <a href=" http://diflucan.blogpas.com ">order diflucan online no prescription</a> academic medical center. 10
[11] (Rebecca) - 27. 06. 2013, 21:33:30
Where did you go to university? <a href=" http://warzone.lv/forums/in... ">preteen digest ls</a> omfg i wanna die between these boobs
[12] (Leah) - 27. 06. 2013, 21:33:31
I'm unemployed <a href=" http://forum.kuroles.wd2.eu... ">usenet preteen nonude</a> YO to much Infomation
[13] (Josiah) - 27. 06. 2013, 21:33:31
Looking for work <a href=" http://forum.kuroles.wd2.eu... ">lesbian preteen pictures</a> I wish this was in english but damm shes got a nice booty
[14] (Kaylee) - 27. 06. 2013, 21:33:34
Could I make an appointment to see ? <a href=" http://forum.kingsofleon.co... ">secret preteen newsgroups</a> very nice vid, i want to see more of her in the future.
[15] (Matthew) - 27. 06. 2013, 21:33:35
I like watching football <a href=" http://forums.ko100.net/ind... ">preteen nude boy</a> Ugly Ballsss... Ugh.

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat