RSS: Vše - Mimo mísuTvoříme komunitní web - 4. Název projektu

25. 04. 2008, 14:36:23,Mimo mísu,

Po několika měsících jsem se rozhodl na nátlak některých nejmenovaných přátel znovu se vrátit k seriálu článků o budování komunitního webu (pojem "komunitní web" zde používám ve významu serveru, který má za cíl sdružit komunitu lidí s danými společnými zájmy a tuto komunitu pak podporovat). V předchozích dílech jsme společně hledali motivaci a nápady, dávali dohromady tým a nastavili základní principy, na kterých to všechno bude stát. A přesně ve chvíli, kdy víme co, proč, jak a s kým budeme vytvářet, nastal ten pravý čas vymyslet to „Jméno", které změní svět :)

Problematikou vymýšlení vhodných názvů se samozřejmě zabývalo již přede mnou s rozdílnou mírou úspěšnosti mnoho různých autorů (odkazy na některé související prameny naleznete na konci článku). Já se proto zkusím zaměřit pouze na seznam jednoduchých a užitečných tipů, které by vám mohli pomoci se dobrat ucházejícího výsledku. Neříkám, že se musíte řídit podle všech, nicméně jsem přesvědčen o tom, že čím více jich vezmete v potaz, tím lépe. Dobrý název projektu je někým přeceňován, jiným zase podceňován, ale pravda je, že nám může hodně pomoci i uškodit.

A jaká jsou tedy má doporučení?

Ideální název...

... by měl být rozumně krátký.
Příliš komplikované a dlouhé názvy se obtížně pamatují, nevejdou se na bannery, zvyšuje se u nich riziko překlepu. Naopak příliš krátké (například dvoupísmenné) názvy zase mohou působit nedůvěryhodně a připomínají spíše jakési kódové označení. Ideální jsou jedno nebo dvě slova rozumných délek (2 až 3 slabiky).

... se stejně se čte jako píše.
Tady odrazuji i od názvů anglických, pokud se neskládají z všeobecně velmi rozšířených slov, u kterých nemůže dojít k záměně. Je až z podivem, jak velkému počtu lidí dělá potíže správně psát cizojazyčná slova. S tím souvisí i to, že je vhodné volit taková slova, u kterých nehrozí úvahy o zdvojování některých písmen. Špatným příkladem může být například doména immortalfighters.net, kterou prakticky nikdo nedokáže napsat správně na první pokus.

... neobsahuje diakritiku.
Všechny ty háčky a čárky totiž způsobují jedině potíže. Už jen samotný fakt, že název portálu není totožný z doménou, je mrzutý (například na reklamních letácích). A když k tomu připočteme potenciální rozšíření uživatelské základny do zahraničí, nejspíše se od diakritiky skutečně odvrátíme.

... začíná na písmeno ze začátku abecedy.
Tento požadavek se možná zdá na první pohled nesmyslný, ale je pravda, že různé seznamy webů s určitou tématikou, jsou opravdu stále ještě velice často řazené podle abecedy. Potenciální zájemce o vaší komunitu si seznam začne samozřejmě prohlížet odshora... a co myslíte, dojde až k písmenu Z?

... má volnou příslušnou .cz doménu.
V případě, že budete "tuzemsky" zaměření, nemáte prakticky jinou volbu. Lidé jsou prostě zvyklí za všechny názvy automaticky psát "tečka cé zet", důkazem budiž umístění fráze "youtube.cz" mezi pěti nejvyhledávanějšími výrazy v ČR (podle Google). I já jsem mnohokráte omylem zabrousil na stránky php.cz nebo google.cz (v době, kdy tato doména ještě nepatřila google). V případě plánované expanze do zahraničí je vhodné zakoupit i doménu .com, ale české národní domény se rozhodně nezříkejte.

... je unikátní.
Je zcela zřejmé, že váš projekt by měl být jasně odlišitelný od ostatních. Bude se jednat o značku, které nebude snadné se v budoucnu zbavit, a proto by se jejímu vymýšlení mělo věnovat dostatek času a energie.

... je smysluplný nebo alespoň evokuje představu či pocit.
V ideálním případě bude všem už podle názvu zřejmé, čím ze zabýváte. Pokud to není možné, bylo by dobré, aby jméno projektu alespoň evokovalo nějaké pocity (název serveru sdružující zájemce o Japonsku by kupříkladu zřejmě měl "vypadat" japonsky).

 

Pokud se zaměřím na české literárně-herní fantasy servery (což je oblast mně blízká), vidím zde výborné názvy jako Andor či Abarin, slušné Darkage i podle mě nevhodné Immortal Fighters (které ještě navíc ani neběží na CZ doméně).

Ze všech výše zmíněných doporučení samozřejmě existují výjimky, kdy byl úspěšný název, který se tou či onou radou neřídil. To nicméně neznamená, že by tato pravidla obecně nebyla platná. Rozhodně se mi také nepodařilo přijít na všechny aspekty, které mohou úspěšnost názvu nového webového projektu ovlivnit. Napadají vás nějaká další?

Další prameny týkající se této problematiky

Úspěšný blog - jak vymyslet název (Sova v sítí)
Jak vybírat jméno pro doménu (Sova v sítí)
Jak vytvořit název firmy či produktu (Proofreading)

Autor: Pavel Šindelka

Komentáře


[1] (Corwin) - 26. 04. 2008, 23:28:48
Moc pekny clanek :) Nebo podobneho jsem nedavno hledal, diky :)
[2] (Náruživý hráč IFka) - 14. 11. 2008, 15:35:06
Pěkný článek, ale já si myslím, že immortalfighters.net je zvláštní a viditelnej právě díky tomu dlouhému názvu. Pokud jde o to psaní, tak lidé z velké většiny vyhledávají přes různé vyhledávače (google, seznam) takže jim stačí jen kliknout. Navíc, když se třikrát splete a počtvrté se tam dostane, tak si té stránky víc váží :-D
[3] (Pavel Šindelka) - 18. 11. 2008, 08:51:33
ad [2] Spíš to bohužel dopadá tak, že se dotyčný třikrát splete a počtvrté to nezkouší. Rozhodně si nemyslím, že by IFko z této domény profitovalo. Ale každý svého štěstí strůjcem.. :)

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat