RSS: Vše - TeamworkingZodpovědnost

08. 03. 2009, 19:03:07,Teamworking,

Znám hodně lidí, kteří se bojí přebírat zodpovědnost za ostatní. Ani se jim nedivím, je na to potřeba skutečně velká odvaha. Ale také znám spoustu těch, kteří nejsou ochotni převzít zodpovědnost ani sami za sebe. Za svůj život, za své chování, za své činy. Je to tak správně?

Zdá se, že vinit ostatní a hledat chyby vždy mimo sebe sama je lidskou přirozeností. Když nastane problém, jen málokdo začne s hledáním příčin u sebe. Je vskutku zajímavé, kolik různých teorií, které vysvětlují naše selhání v životě, máme.

Jedna říká, že za všechno můžou geny. Že váš dědeček geneticky předurčil všechno vaše chování už před vaším narozením. Pokud jste zlí, frustrovaní nebo zbabělí, běžte za ním.

Druhé paradigma je postaveno na vlivu našich rodičů. Zážitky z dětství formují a deformují náš pohled na svět do té míry, že nám těžko někdo může dávat za vinu ty hrozné věci, kterých jsme se dopustili.

Třetí teorie pak všechno svádí na prostředí, ve kterém žijeme. Na šéfa, manželku, děti, nešťastné okolnosti, na rodinu, do které jsme se narodili, nebo prostě na smůlu.

Všechny tyto pohledy na svět, i když v sobě mají určitě kus pravdy, však něsmějí být omlouvou pro vaše chování, váš charakter nebo váš život! Není možné vzdát se zodpovědnosti, pokud chceme zůstat svéprávní.

Unavují mě lidé, kteří si nejsou ochotni učit z vlastních chyb. Lidé, kteří jsou s nimi konfrontováni a řeknou: "Já jsem prostě takový, s tím nic nenadělám."

Nežijeme přece pouze na principu automatických reakcí na vnější podněty. Můžeme o svých pocitech, tužbách, strachu a činech přemýšlet. A vědomě se rozhodnout ke změně, ke správnému přístupu k problému.

Je to těžké, člověku se do toho nechce. Ale je to nutné. Přijměte všichni zodpovědnost za to, jak vypadá váš život, jak se chováte, jací jste. Tři, dva jedna... teď!

Zodpovědnost

Autor: Pavel Šindelka

« Předcházející článek - Další článek »

Komentáře


[1] (Dundee) - 08. 03. 2009, 20:05:02
Nejlepší pohled na zodpovědnost mají buddhisté. Podle nich mají lidé plnou zodpovědnost naprosto za vše ve svém životě, dokonce i za to, čemu většina lidí říká náhoda. Říkají tomu Karma - zákon příčiny a následku. Celý vesmír se řídí tímto pravidlem, pouze lidé si myslí, že jich se tento základní zákon netýká.
[2] (Jan) - 08. 03. 2009, 20:39:56
Ano. A krom zodpovědnosti je tu ještě energetická stránka věci, která říká, že lidé, kteří jsou "pasivní" se v danou chvíli nemohou zachovat jinak, protože na to v danou chvíli nemají a tudíž se tím nemusí trápit ani oni ani nikdo jiný. Výše uvedené však není omluva pro jakékoliv chování v jakémkoliv slova smyslu. Muhehe.
[3] (flavicius) - 20. 09. 2009, 16:43:29
Naprosto motivační článek. Díky. "Každý svého štěstí strůjce"

Komentovat


Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat